Pri akých zákrokoch sa vibračný prístroj PAL používa?
- Liposukcia – odstránenie lokalizovaných ložísk podkožného tuku
- Gynekomastia – odstránenie zväčšenie prsnej žľazy u mužov
- Lipomastia – liečba zväčšenej prsnej žľazy u mužov v dôsledku úbytku testosterónu
- Lymfodemia – hromadenie tekutiny v lymfatickom systéme. Lymfedém je opuch spôsobený poruchou funkcie lymfatického systému. Lymfedém sa najčastejšie vyskytuje na končatinách. Tekutina sa hromadí v medzibunkovom priestore a vznikajú veľmi výrazné opuchy.
Ako funguje vibračný liposukčný prístroj PAL
Na rozdiel od klasickej techniky liposukcie, ktorá je veľmi manuálna a prináša so sebou viac modrín a opuchov, prístroj PAL (power assisted liposuction) funguje na princípe jemných vibrácií kanyly. Kanyla rýchlo kmitá tam a späť, čím ľahko a nenásilne preniká do tukového tkaniva.
Odstránenie nahromadeného tukového tkaniva a tekutiny je šetrné a umožňuje rýchlejšie zotavenie a hojenie.
Výhody vibračnej liposukcie
- rychlejšia rekonvalescencia
- minimalizácia opuchov a modrín
- presné tvarovanie postavy
- bezpečné ošetrenie: pri vibračnej liposukcii nevznikajú vysoké teploty, preto nehrozí riziko poškodenia okolitých tkanív popálením
- rýchlosť procedúry – minimalizácia času liečby
- znížené krvácanie a bolesť
- ambulantné ošetrenie
Pre koho je PAL vhodný
Asistenčné vibračné zariadenie PAL je vhodné pre každého, komu sa nedarí sa nedarí odstrániť nahromadený tuk z problémových partií cvičením a úpravou stravy. Nie je náhradou za chudnutie, ale len spôsobom formovania postavy. Aj štíhli ľudia podstupujú vibračnú liposukciu, pretože majú napríklad nadmerne nahromadený tuk na stehnách a je to veľký nepomer k ich telu.
Rovnako je vhodnou voľbou pre klientov, ktorých trápi lymfedém – nadmerné hromadenie tekutín v určitých častiach tela.
Prístroj sa používa aj v plastickej chirurgii pri zákrokoch u mužov, môže pomôcť pri odstraňovaní zväčšenia prsníkov.
Ako vibračná liposukcia prebieha
Najprv absolvujete osobnú konzultáciu, na ktorej vám plastický chirurg všetko podrobne vysvetlí. V závislosti od zvolenej anestézie je potrebné doplniť zákrok o predoperačné vyšetrenie. Vo väčšine prípadov sa však vibračná liposukcia pomocou prístroja PAL vykonáva v lokálnej anestézii.
Na operačnej sále strávite 30–120 minút v závislosti od veľkosti odsávanej oblasti. Do tejto oblasti sa napustí roztok, ktorý je zároveň anestetikom.
Plastický chirurg pomocou malých rezov zavedie vibračnú kanylu a naruší ňou tukovú vrstvu, ktorú zároveň odsáva. Rana sa zašije a zalepí sterilnou náplasťou.
Video: Vibračná liposukcia PAL
Hojenie a rekonvalescencia
Ak ste zákrok podstúpili v lokálnej anestézii a nevyskytli sa žiadne komplikácie, kliniku opustíte ešte v ten istý deň. Pred odchodom domov vám chirurg vysvetlí, ako sa starať o operačnú ranu. Ak boli použité nevstrebateľné stehy, zvyčajne sa odstránia týždeň po zákroku.
Vďaka tejto šetrnej metóde liposukcie sa čas hojenia skráti až o polovicu v porovnaní s bežnou liposukciou.
V závislosti od ošetrovanej oblasti sa odporúča aj špeciálna masáž a ďalšia pooperačná starostlivosť.
Neodstraňujte náplasť pri sprchovaní, ak sa sama odlepí, vydezinfikujte miesto a znovu prelepte sterilným krytím.
Kompresívna bielizeň sa nosí 2 týždne pri liposukcii podbradku a 4 týždne pri ostatných oblastiach. Celkový čas hojenia je individuálny, k bežným činnostiam sa môžete vrátiť postupne 2 – 3 týždne po zákroku.
Možné komplikácie vibračnej liposukcie
Asistovaná vibračná liposukcia je veľmi šetrné ošetrenie s minimálnymi rizikami. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť opuch, modrina, infekcia v rane.
Je bežné, že po ošetrení sa v mieste zákroku objavia drobné nerovnosti, ktoré časom zmiznú. Hojenie môže podporiť vhodne zvolená kompresívna bielizeň a masáž ošetrených oblastí. Všetko vám podrobne vysvetlí a ukáže ošetrujúci lekár pri pooperačnej kontrole.
Pre koho nie je vibračná liposukcia vhodná
Svoj aktuálny zdravotný stav by ste mali konzultovať s plastickým chirurgom, ktorý rozhodne, či je pre vás zákrok vhodný, alebo je lepšie zvoliť iný postup, prípadne s ošetrením počkať.
Vibračnú liposukciu nie je možné odporučiť v prípade:
- tehotenstva
- dojčenia
- poruchy zrážania krvi
- autoimunitného ochorenia
- kožných problémov a infekcie ošetrovanej oblasti